برنوسافت ، نرم افزار برنو ، bernosoft


مجله آموزشی برنوسافت

دریچه ای به دنیای فناوریاشتباه کردن شما را محبوب میکند


کسانی که هیچ وقت اشتباه نمی‌کنند کمتر از کسانی که گاهی مرتکب اشتباه می‌شوند دوست داشتنی هستند! خراب‌کار بودن دیگران را به شما نزدیک‌تر می‌کند و شما را انسان‌تر جلوه می‌دهد. کامل بودن یا حس کمال بین افراد فاصله می‌اندازد و حالتی از شکست‌ناپذیری و دوست نداشتنی بودن را به همراه دارد. شاید جالب باشد که بدانید، همه آن‌هایی که اشتباهاتی دارند در آخر برنده می‌شوند.

خرابکارها دوست داشتنی هستند!

اشتباه کردن شما را محبوب میکند

برای همۀ ما سخت است که بپذیریم اشتباه کرده‌ایم، اما، بر اساس کتاب جدیدی دربارۀ روان‌شناسی اجتماعی، همه‌اش هم تقصیر ما نیست. الیوت آرونسون، روان‌شناس اجتماعی می‌گوید که جامعه با افرادی که عادی به نظر می‌آیند و اشتباهات معمول را انجام می‌دهند همدلی بیشتری نشان می‌دهد.

تئوری دوست داشتنی بودن دست و پا چلفتی‌ها توسط الیوت آرونسون که یک روانشناس است آزموده شده است. او در آزمایش‌اش از شرکت‌کنندگان خواست که به صدای ضبط شده افرادی که به یک آزمون پاسخ می‌دهند گوش کنند. صداهای ضبط شده شامل مواردی بود که در آن فرد پاسخ‌دهنده باعث ریختن یک فنجان قهوه می‌شد. زمانی که از شرکت‌کنندگان خواسته شد که آزمون‌دهندگان را ارزیابی کنند، گروهی که قهوه را ریخته بودند بالاتر از بقیه قرار گرفتند!

اگر سریع‌تر شکست بخوری، سریع‌تر پیشرفت می‌کنی!
بیشتر وقت‌ها شکست آن‌چیزی نیست که ما فکر می‌کنیم. پس «نه»ها را با آغوش باز بپذیرید و سعی کنید راه پیشروی را پیدا کنید. «نه»ها روزی به «بله» تبدیل می‌شوند و شما به‌تدریج و بی‌تردید پیشرفت می‌کنید.


شکست به چه معنی است؟ سعی نکنید از خود تصویر بی نقصی ارائه دهید، کمال طلب نباشید و آماده شکست باشید! شکست تنها هنگامی به‌راستی شکست است که از آن درس نگیرید. شرکت‌های بزرگ بسیاری از جمله فیسبوک و گوگل در پروژه هایشان بارها شکست خورده‌اند. در حقیقت دلیل موفقیت آنها شکست‌هایشان است. شعاری معروف در میان استارتاپ های «سیلیکون ولی» وجود دارد: «اگر سریع‌تر شکست بخوری، سریع‌تر پیشرفت می‌کنی!» فیسبوک می‌داند بزرگ‌ترین شکست، گذر نکردن از محدودیت‌هاست و اینکه بدون تغییر، خلق کردن و ریسک پذیری دچار مرگ تدریجی می‌شود. پس از شکست نباید هراسید!

اشتباه‌هایتان را در آغوش بکشید!

اشتباه کردن شما را محبوب میکند

طبیعی است که پس از دست به کار شدن، اشتباهاتی را هم مرتکب شوید. با این حال، چنین برداشتی مجوز این را به شما نمی‌دهد که اشتباهات خود را تکرار کنید. چرا که در این حالت معلوم می‌شود که از اشتباهات خود درس نگرفته و در یک چاله گیر افتاده‌اید.

رویکرد بسیار بهتر آن است که اشتباهات خود را تجزیه و تحلیل کرده و ببینید که چطور در آینده می‌توانید از ان‌ها دوری کنید. با چنین نگرشی، به سرعت اشتباهات احمقانه‌ی خود را کنار می‌گذارید و شروع به پیشرفت واقعی در زندگی خواهید کرد.

شجاعت به معنای نترسیدن نیست بلکه یعنی با وجود ترس‌هایمان، با آنها روبه‌رو شویم و از عمل‌کردن دست نکشیم؛ یعنی خود را به چالش بکشیم، در موقعیت‌ رویارویی با ترس‌هایمان قرار بگیریم و سرانجام با آنها روبه‌رو شویم. ترس برای هر انسانی طبیعی، اجتناب‌ناپذیر و یکی از ویژگی‌های انسانی ما است. ترس در وجود همه‌ی ماست. هیچ‌کس به‌تمامی بدون ترس زندگی نمی‌کند اما برخی یاد گرفته‌اند ترس‌شان را در آغوش بگیرند.

پس اشتباه کردن را با شکست یکی ندانید. در واقع اشتباه نکردن به معنای از دست دادن تلاش و فرصت‌های یادگیری خواهد بود و به شکست شما قطعیت خواهد بخشید.
چگونه اشتباهات من مرا دوست داشتنی می‌کند؟

اشتباه کردن شما را محبوب میکند


واقعیت این است که اگر بیش از اندازه کامل باشید مردم شما را یک انسان فوق العاده ولی دست نیافتنی می‌یابند. کسی که نمی‌شود با او دمخور شد و رفقت کرد. این ویژگی ممکن است در یک قهرمان و ورزشکار باعث محبوبیت شود ولی به عنوان همکار میز بغلی چندان برای افراد خوشایند نیست!

مردم بهتر می‌توانند با افرادی که خود را کامل نمی‌دانند معاشرت کنند. وقتی اشتباه می کنید ، تکه ای از بشریت خود را به اشتراک می گذارید و به مردم نشان می دهید که آسیب پذیرتر هستید، آن‌ها در این شرایط با شما همدلی بیشتری نشان می‌دهند.

بنابراین ، دفعه بعد که تیمی را هدایت می کنید یا با یک مشتری جدید ملاقات می کنید ، یا حتی در مقابل صدها نفر سخنرانی می کنید ، اگر بتوانید نشان دهید که انسان هستید و انسان هم جایزالخطا است، می‌توانید ارتباط بهتری با مخاطب بگیرید. البته به شرط آنکه آن اشتباه تبدیل به یک رویه نشود!


1399/03/03 12:25:50

کلیه حقوق متعلق به مجموعه برنوسافت می باشد.
www.bernosoft.com